Takla Makan, peščana pustoš na Putu svile
More peska
Pejzaž pustinje Takla Makan izgleda baš onako kako zamišljamo jednu pustinju; pesak prekriva neograničena prostranstva u svim pravcima a razigrani vetar ga raznosi svugde okolo. Peščane dine piramidalnog oblika prelaze 300 metara visine. Kada snažni uraganski vetrovi dostignu svoju punu snagu peščana zavesa doseže gotovo kilometar visine. O kakvom se prostoru radi najbolje pokazuje činjenica da naziv Takla Makan potiče od turskog izraza koji se najpribložnije prevodi kao „Uđi i više nećeš izaći.“
Drevni Put svile
Najvažnija trgovačka saobraćajnica starog sveta prolazila je rubom ove surove pustinje. Putujući od Kine do Levanta oaze u Tulufanu i Kažgaru predstavljale su spas izmorenim trgovačkim karavanima. Oaza Tulufan smeštena na istočnom obodu pustinje ušuškana je unutar velikog kamenog platoa i jedna je od neobičnijih oaza koje postoje. Sa nadmorskom visinom od preko 150 metara ispod nivoa mora spada u jedna od najtoplijih naseljenih mesta planete. Temperature neretko nedeljama ne spadaju ispod 40oC. Ipak, dinje i grožđe koje se ovde uspešno uzgajaju već vekovima osvežavaju putnike namernike. Voda do oaze stiže direktno sa Rajskih planina (Tjen Šan) a u grad se doprema posebno dizajniranim sistemom kanala pod nazivom „karez“ koji su izumeli još drevni Persijanci.
Slavna prošlost
Pre nego što brodski saobraćaj (od 15-og veka) preuzima primat roba se transpotrovala karavanima kamila preko cele Azije do Evrope. Čak i posle procvata morskog saobraćaja vekovima je Put svile zadržao veliki značaj. Bio je to put dužine 6400 km koji je prolazio kroz najsurovije predele. Na 16 km od današnjeg Tulufana nalaze se ostaci naselja poniklog oko 200 g.p.n.e. poznatog pod imenom Đahea. Ovo naselje bilo je deo kraljevstva koje je imalo i indijskih i persijskih elemenata i koje je uz Gaočang vekovima predstavljalo ključnu stanicu na prebogatom Putu svile.
I dan danas pustara smeštena u „sred Azije“ u zapadnoj Kini poznata je po dve stvari; kao jedna od najvećih i najtipičnijih peščanih pustinja na svetu i kao ključni deo istorijski izuzetno značajnog trgovačkog Puta svile kojim se se mešale ne samo ekonomske već i kulturne i etničke karakteristike izuzetno udaljenih predela sveta. Posetioci ovih predela veoma su retki i to su mahom veliki zaljubljenici u istoriju i avanturisti koji žele da osete prirodu naše planete na jedan drugačiji i direktiji način. Ako vas išta od ovoga zaista privlači Takla Makan je kao stvorena za vas.
Geografija
Močvarno prašumsko područje u srcu Amazonije sa bogatim i jedinstvenim životinjskim i biljnim svetom
Proces globalizacije učinio je da se osetimo kao da živimo u "globalnom selu" dok nam moderne tehnologije daju osećaj da možemo videti ceo svet kao "na dlanu".
Fascinantan prirodni fenomen u dubinama Afrike važi za jednu od najlepših lokacija koje možete videti na planeti. Posebno opčinjava pogled sa visine...
Poput svetlucavih bisera rasutih po pučini tropskog mora koralna ostrva će vas ostaviti bez daha
Različiti oblaci donose različito vreme. Neki donose oluje, grad i tmurno vreme a drugi ulepšavaju nebo svojim oblicima i prelamnjem svetlosti…
Motivisan željom za vlašći i strahom od njenog gubitka stari vladar Šri Lanke podario nam je neverovatnu tvrđavu koja oduzima dah
U čast australijskim vojnicima stradalim u Prvom svetskom ratu izgrađen je Veliki okeanski put, jedan od putnih pravaca sa najlepšim vidicima na našoj planeti
Iako za Dablin kažu da je grad sa najbolje organizovanim javnim prevozom preporučuje se da ga obiđete peške i usput posetite što više čuvenih pabova
Od simpatičnih i romantičnih do šaljivih i neverovatnih. Svi svetski gradovi nose neki nadimak. A da li ih oni opisuju na pravi način?
Kao i svako drugo nebesko telo i Zemlja se ponaša kao magnet. Ogromni ali poprilično slab magnet.