Paleovulkanski reljef Srbije
Kao svedoci i dokaz vulkanskih aktivnosti ovih prostora ostale su ogromne mase eruptivnih stena i piroklastičnog materijala. Ipak, usled dugogodišnjeg uticaja erozivnih procesa stari vulkanski reljef je izmenjen gotovo do granica neprepoznatljivosti, tako da njihov egzaktan izgled i veličina teško mogu da se precizno rekonstruišu.
Ostaci vulkanskog reljefa u Srbiji su najvidljiviji u 3 odvojene zone.
Prva je Kosovsko-kopaoničko-rudnička u kojoj se izdvajaju tri stara vulkana; Mrkonjski Vis, Veletin i Zvečan. Krater Đurđevih stupova nedaleko od N.Pazara još je jedan u nizu ostataka vulkanskih aktivnosti ovog kraja.
U Crnorečkoj kotlini (sliv Crnog Timoka) između planina Starice, Kučaja, Rtnja i Tupižnice pronađene su velike količine andenzita i dacita. To je poznati „Timočki andenzitski masiv“ Istočne Srbije. Kupasta paleovulkanska uzvišenjan su poređana u nizove od kojih je najpoznatiji niz Tilva Njagre. Glavna kupa Tilva Njagde doseže visinu od 700 m.
Treća zona je dolina Južne Morave, najmanje istražena i proučena.
Naučna istraživanja pokazuju da su sve vulkanske aktivnosti u našoj zemlji odavno završene i da ne postoji mogućnost ponovnog pojavljivanja aktivnog vulkanizma.
Na Balkanskom poluostrvu postoji samo jedna aktivna, postvulkanska pojava. Nalazi se u Makedoniji u blizini sela Kosela. U pitanju je minijaturni krater prečnika 50 cm a dubine 30 cm iz kojeg izbijaju ugljen-dioksid i sumpor-vodonik. Posle kiše voda koje sa nakupi u krateru ključa usled gasova koji izbijaju. Shodno svom izgledu krater nosi naziv Duvalo.
Izvori fotografija: www.akademskikrug.rs/ , www.geografija-mouse.blogspot.rs
Geografija
Najmanja svetska država opčinjava lepotom svoje arhitekture zasnovanoj na religioznoj istoriji
Prelepe kade i bazeni pamučno bele boje i nesvakidašnjeg izgleda plene svojomlepotomi podsećaju nas šta sve priroda može da kreira…
Savane, prerije, pampasi, ljanosi, kauboji i gaučosi uz neke od najređih i najlepših životinja samo su deo onoga što se krije u ovim najvećim nizajama sveta!
Čarobna obala stišnjena između visokih planina i bistrog dubokog mora jedna je od retkih koja podjednako očarava i sa kopna i sa mora
Prelepa zemlja smeštena u drevnom Bengalu udruženim silama prirode i čoveka postala je država najugroženija prirodnim katastrofama na svetu
Iznad vrele utrobe planete leže velike tektonske ploče na kojima se odigrava sav život na Zemlji. Iako izgledaju kao mirni dobroćudni džinovi veoma su dinamične
Različiti oblaci donose različito vreme. Neki donose oluje, grad i tmurno vreme a drugi ulepšavaju nebo svojim oblicima i prelamnjem svetlosti…
Poslednja kolonija u Evropi sa svojom prebogatom istorijom, sjajnom prirodom i nestvarnim vidikovcima idealna je za jednodnevni izlet
Tamo negde iza Sibira sumorna, neistražena i divlja krije se Kamčatka, vatreno poluostrvo puno prirodnih lepota
Piramida Sunca, Mesečev hram, Avenija mrtvih i grandiozne palate samo su senka stare slave nekada najvećeg grada Amerike