Madeira, dom drevne lovorove šume
Prelepo vulkansko ostrvo Madeira smešteno je u Atlantskom okeanu na oko 600 km udaljenosti od obala Maroka. Zajedno sa Kanarskim, Zelenortskim i Azorskim ostrvima Madeira čini Makronezijski arhipelag. Na ovom božanstvenom ostrvu zahvaljujući uticajima okeanske klime i dan danas su sačuvana staništa u istom obliku u kakvom su bila i pre 2 miliona godina.
Čuvene lovorove šume
U davna vremena klimatske prilike na planeti su bile drugačije (vlažnije i toplije). Ti uslovi su pogodovali razvoju određenih biljaka poput lovora. Čitava površina južne Evrope i severne Afrike bila je pod gustim lovorovim šumama. Dolazak poslednjeg ledenog doba skoro potpuno ih je uništio. Međutim, makronezijska ostrva su zahvaljujući svojoj okeanskoj klimi bila zaštićena od surovih klimatskih uslova. Zahvaljujući tome čuvene šume „ laurisilve“ kako Portugalci nazivaju lovor zadržali su se do današnjeg dana neprekidno na ostrvu. Nepristupačan reljef ostrva sačinjen od strmih vulkanskih padina i dubokih kanjona i klisura uticao je da je gotovo čitava oblast još uvek pod prvobitnom šumom, neizmenjenom čovekovim delovanjem.
Pogled iz daljine podseća na tropsku prašumu čijem razvoju pogoduju vlažni morski vazduh i topla klima sa prosečnim temperaturama od 16 stepeni u najhladnijem mesecu. Vegetacioni pojas pod laurisilvom se prostire na planinskim padinama visokim od 300 do preko 1300 metara.
Neuspešni napad portugalskih „konkvistadora“
Početkom 15-og veka nakon Portugalskog osvajanja ostrva usledio je period intenzivne seče šuma. Drvna građa potrebna za izgradnju brodova kao i obradivo zemljište za uzgoj šećerne trske zamalo su postali razlog uništenja ovog jedinstvenog prirodnog blaga. Na sreću otporna lovorova stabla su odolela pa danas imamo oko 200 km kvadratnih drevne i neizmenjene šume laurisilve. Ako ništa drugo pPortugalski doseljenici su nam u amanet ostavili olakšan pristup ovoj čarobnoj šumi. Naime, radi navodnjavanja svojih njiva formirali su kanale uz koje su napravili staze i dali im naziv levade. I u današnjim danima srećni turisti šetajući njima obilaze ovu prelepu šumu.
Darežljiva priroda Madeire
Iako je širom svetu poznata po gore navedenim šumama madeira ima još štošta da ponudi ljubiteljima prirode. Bogata šumska flora ostrva osim dominantnog lovora sastoji se i od lipe, kanarskog mahagonija, stabala abonusa od kojih su neka stara i po 5 vekova. Takođe neke vrste šumske paprati koje su izumrle svuda u svetu rastu nepromenjeni na Madeiri već 20 miliona godina. Od ukupno 150 vrsta biljaka čak 66 su endemiti koji rastu samo ovde. I životinjski svet je veoma bogat. Čini ga ukupno preko 500 vrsta a od njih se najviše izdvajaju retke vrste ptica karakteristične samo za ovo i okolna ostrva.
Galerije
Jedan od najvažnijih lokaliteta za sudbinu hrišćanstva tokom vekova je prešao dug put od moćnog kraljevstva do modernog grada u današnjoj Etiopiji
Ako vam je već dosadilo da odsedate u klasičnim hotelima i želite da probate nešto skroz novo i neobično evo još naših predloga. Koji biste vi izabrali?
Sakriveno, usamljeno i gotovo zaboravljeno u nepreglednom sibirskom prostranstvu krije se jedan od najlepših geografskih objekata naše planete
Nesvakidašnji i prelepi gejziri, vreli izvori, jezera i reke u Jeloustonu izgledaju kao da nisu sa planete Zemlje...
Morska doba (plima i oseka) i talasi svojom snagom formiraju, menjaju i uništavaju obale i plaže širom priobalne zone
Kada priroda spoji naizgled nespojivo, led i vatru, kao u slučaju Islanda dobije se nešto prelepo i neverovatno
Lednici, vulkani, gejziri, vodopadi, jedinstvena flora i fauna samo su deo čudesne prirode Islanda, jednog od najlepših ostrva na svetu!
Još od antičkih dana do danas priča o opsadi Troje postala je deo istorije i legende mnogih evropskih naroda…
Tajanstvena grupa kamenih ćupova težine do nekoliko tona leži razbacana po živopisnoj talasastoj visoravni Sijang Huiang u Laosu
Kraljevska mavarska palata sa punim pravom nosi titulu jedne od najlepših vladarskih rezidencija ikada napravljenih