Krivi toranj u Pizi, jedno od 7 svetskih čuda
Krivi toranj u Pizi jedno je od 7 svetskih čuda. Velika je zabluda da je on deo ove najprestižniji liste zbog toga što je „kriv“. Njegov jedinstven dizajn i fenomenalna izrada razlog su što se svrstava među najlepša dela svetske arhitekture. Dizajniran je po ugledu na čuvenu vavilonsku kulu koju je u svojim delima opisao otac istorije, drevni Herodot. Do vrha tornja vas vodi neverovatnih 294 stepenika a sedam zvona na njemu zvone po taktovima muzičke lestvice. Inače krivi toranj i jeste ništa više do zvonik monumentalne katedrale Kampo dei Mirakoli. Osim tornja ovaj prelepi kompleks čine i krstionica, crkva i dva muzeja.
Radovi na izgradnji katedrale započeti su još u 12-om veku, konkretno 1173. godine. Tekli su dosta brzo za ondašnje prilike i tek posle 5 godina, dodavanjem trećeg nivoa, primećeno je da dolazi do naginjanja tornja. Ratne prilike obustavile su sve pa je gradnja nastavljena gotovo jedan vek kasnije kada su pod različitim uglom dodata još 4 nivoa na prvobitnu građevinu. Ponovni ratni sukobi, tačnije poraz Pize od Đenove, označili su novi dugačak prekid u izgradnji tornja a tek 1372. godine, tačno 199 godina od početka radova, gradnja tornja ja završena.
Zašto je toranj kriv i može li se ispraviti?
Tek nedavno je definitivno utvrđeno da je neadekvatno postavljanje temelja koji tone u mekši donji sloj tla razlog jedinstvene nakrivljenosti cele građevine. Pokušaji poput kopanja staze oko donjeg dela tornja ili ulivanje betona u temelje za vreme Musolinijeve vladavine samo su pogoršali stvari. Moderniji građevinski radovi sprovedeni od 1999. godine koji su se sastojali u uklanjanju donjeg sloja tla sa više strana tornja imali su za cilj da vrate toranju prvobitni nagib od 13 stepeni u čemu se i uspelo. Odustalo se od ideje da se toranj potpuno ispravi iz 2 razloga. Prvo, tehnički bi bilo gotovo nemoguće i veoma rizično po čitavu građevinu. Drugo, ta nagnutost je postala njegov simbol i deo identiteta.
A kada ga posetimo i prestane naša impresioniranost činjenicom da se ovako kriv toranj nije srušio kroz mnoge vekove postanemo zapravo svesni njegove raskoši i lepote. One su trebale da zasene sve dotada napravljeno i pokažu svu moć i bogatstvo koje je odlikovalo grad Pizu u 12-om veku. Obilzak tornja i njegove bliže okoline brzo će vas uveriti da zaslužuje mesto na listi svetskih čuda.
Destinacije
Prelepe kade i bazeni pamučno bele boje i nesvakidašnjeg izgleda plene svojomlepotomi podsećaju nas šta sve priroda može da kreira…
Gradić u kome je vreme bukvalno stalo pre skoro 2000 godina
Mnoštvo lokaliteta krasi čuvenu "Veliku jabuku". Ipak, istorijskim i simboličnim značajem se bar za nijansku izdvaja Kip slobode...
Tamo gde se sastaju dve večite suprotnosti, vatra i voda, priroda je iznedrila jedno od najlepših i najinteresantnijih svetskih jezera!
Srastanjem tri stare varoši oko Dunava nastao je jedan od najlepših gradova Evrope, ponos Mađarske, Budimpešta
Pored nebrojenih i prelepih jezera i Laponije Finska krije i zasigurno jedan od najlepših arhipelaga na planeti
Grad prebogate istorije vekovima balansira između 2 kontinenta, 2 religije, 2 naizgled različita a zapravo veoma slična sveta
Retko ko nije poželeo da bar jednom provede svoje letovanje u slikovitoj beloj kućici sa plavim krovom na zanosnom Santoriniju
Najveće područje netaknute prirode u čitavoj Evropi krasi sever Skandinavije. Prelep predeo koji zalazi u polarni krug poznat je kao stanište irvasa...
Od Kolumba do današnjih dana Bahami su ostali destinacija iz snova. Otkrijte i zašto...