Bruksove planine, poslednja velika divljina Amerike
Gde se nalaze Bruksove planine?
Bruksove planine (Brooks Range) predstavljaju deo planinskog venca Stenjak koji se na dužini od 1000 km proteže duž severne Aljaske. Planine se poput velikog bedema protežu krajnjim severom Severne Amerike a zbog svog položaja popularno se nazivaju i Vrata Arktika. Nacionalni Park osnovan na ovom prostoru nosi upravo takvo ime.
Brooks range
Udaljenost od „civilizacije“ dobro je došla ovom predelu jer je uspeo da se sačuva od negativnih uticaja ljudske ruke. Amerikanci sa ponosom ovaj deo svoje teritorije nazivaju „poslednja velika divljina“.
A Bruksove planine zaista to i jesu. Čitav središnji i istočni deo planinskog sistema je gotovo potpuno nenaseljen a svoja staništa ovde ljubomorno čuvaju grizliji, planinske kune i losovi, mufloni, arktičke lisice i karibui. Karibui su posebno važni za život lokalnog stanovništva koji lovom na njih obezbeđuje sebi egzistenciju.
A malobrojna ljudska naselja (poput Arktičkog sela – Arctic Village)potpuno su izolovana, do njih se dolazi isključivo iz vazduha ili saonicama koje vuku psi. Tokom zime ovi retki meštani suočavaju se sa temperaturama i ispod minus 40 stepeni celzijusovih.
Na južnim padinama planina rastu šume kurikovine. Stablima ovog drveća potrebno je oko 300 godina da se prošire za 75 mm.
Na severu severa
Na krajnjem severu ovog područja nalazi se ogromno prostranstvo zamrznutog zemljišta nazvano Severni predeo Aljaske (Alaskan North Slope). Tokom kratkotrajnog leta zamrznuto zemljište se otopi i bukne život. Lišajevi, šaše i zakržljale vrbe naviknute na surove zimskle uslove pojave se niotkuda, procvetaju i oboje prostor najlepšim cvetovima. Karibui tada migriraju u ove prostore da se hrane sočnom vegetacijom, a čim zemljište ponovo počne da se topi kreću masovno da se sele odatle u ogromnim kredima. Ovaj prizor neodoljivo podseća na čuvene migracije životinja u NP Serengeti pa zbog toga ovaj kraj nazivaju i „američnim serengetijem“.
Destinacije
Daleko od Pekinga i krute diktatorske vlasti na jugu kineskog carstva u prelepom prirodnom okruženju živeli su drevni mislioci prateći TAO i težeći besmrtnosti
Upoznajte Prag, jedan od najlepših gradova Evrope. Grad u kome “svaki ćošak” odiše istorijom i priča svoju uzbudljivu priču…
Krivudavim i uskom putem koji se probija kroz bajkovitu bavarsku dolinu dolazite do Pepeljuginog zamka, najlepšeg na svetu
Biser Azurne obale i grad koji ima sve; istoriju, tradiciju, peščane plaže, liksuzne hotele i luku prepunu modernih jahti
Đavolja Varoš je jedinstveni geomorfološki fenomen smešten na planini Radan u blizini Kuršumlije. Sastoji se od 202 zemljane piramide visnine 2-15 m.
Razbacani skeleti ljudi, životinja i brodova u potpunosti odgovaraju imenu i reputaciji Obale Kostura
Lednici, vulkani, gejziri, vodopadi, jedinstvena flora i fauna samo su deo čudesne prirode Islanda, jednog od najlepših ostrva na svetu!
Upoznajte jednu od najmanjih ali i najstarijih i najzanimljivijih država Evrope
Skriven u prelepom Bokokotorskom zalivu Kotor oduševljava od rimskog doba do dana današnjeg
Jedan od simbola Afrike nastavlja da svojom pojavom oduzima dah i privlači nebrojane ljubitelje prirode iz svih krajeva sveta.