Singapur, sinonim bogatstva i prosperiteta modernog sveta
Grad-republika Singapur smeštena je na istoimenim ostrvu nedaleko od Malajskog poluostrva u jugo-istočnoj Aziji. Broji oko 4,5 miliona stanovnika, od čega oko 30% čine strani državljani koji su trajno naseljeni u Singapuru zbog posla i nose naziv “Stalni rezidenti” a kao godina osnivanja uzima se stota godina nove ere.
Geografija Singapura
Ova mala država jeste jedna od najmanjih ali i najrazvijenijih na svetu. Nalazi se nedaleko od obala Malezije, u blizini ekvatora i brojo oko 60 manjih ostrva, najveće je istoimeno ostrvo Singapur. Na maloj nadmorskoj visini, sa vlažnim tropskim klimatom, ostrvo je nekada bilo okruženo gustom džunglom i močvarama sa stablima mangrova ali je sada potpuno urbanizovano. Ranije poznat kaoTemasek, ovaj grad je dobio svoje današnje ime (koje na sanskritu znači „grad lavova“) po velikom broju lavova koji su nekada naseljavali područje. Ustvari, sve je plod zablude ekspedicije Sumatranskog princa koja je posle bure na moru zalutala do obala Singapura i ugledala za njih nepoznatu zver. Mislili su da je to lav, a zapravo se radili o jednoj vrsti tigra. Bilo kako bilo još od tada, od 14. veka, ime grada je ostalo Singapur.
Procvat i prosperitet
Na mestu današnjeg Singapura do početka 19. veka postojalo je samo malo malajsko ribarsko selo na obalama lokalne reke. Razvoj Singapura počeo je 1819. kada je predstavnik britanske kraljevske vlasti ser Stamford Rafls proglasio ovaj grad za britanski posed i sedište Britanske istočnoindijske kompanije. Zahvaljujući svom strateškom položaju između Indijskog okeana i Južnog kineskog mora i ogromnoj dubokoj luci, Singapur je brzo postao jedna od najpromentijih svetskih luka (odmah iza Hong Konga) a taj status ima i danas. U svakom trenutku u luci je usidreno više od 600 brodova, a na svakih 10 minuta uplovi ili isplovi bar jedan brod. Godine 2002. na singapurskim dokovima se utovaralo skoro 1000 miliona tona robe.
Najbrži razvoj Singapura zabeležen je od sticanja nezavisnosti 1965. Privreda je procvetala, ponajviše elektronska i naftna industrija. Stanovnici Singapura su sada među najbogatijima na svetu.
Ulica Orhideja je glavna trgovačka četvrt u gradu. U njoj se nalaze neki od najskupljih hotela i radnji na svetu.
Zbog svog saobraćajno-geografskog položaja Singapur je dobio nadimak „Azijski Gibraltar“ aludirajući na sličnosti sa istoimenim geografskim objektom na jugu evropskog kontinenta.
Destinacije
Grandiozna građevina koja već milenijumima štiti i predstavlja Kinu. Postala je zaštitni znak moćne države i jedan od najposećenijih lokaliteta naše planete.
Usporene vetrenjače razasute po dnu ravnice i egzotični Toledo prizori su koji su inspirisali Servantesa da napiše svoje legendarno delo
Srastanjem tri stare varoši oko Dunava nastao je jedan od najlepših gradova Evrope, ponos Mađarske, Budimpešta
Savršeno prirodno okruženje i klima kao i očuvana priroda učinili su ovu malu ostrvsku grupu jednom od najlepših tačaka planete
Razbacani skeleti ljudi, životinja i brodova u potpunosti odgovaraju imenu i reputaciji Obale Kostura
Prelepi krupnooki lemuri koji bulje sa stabala, krokodili koji žive duboko pod zemljom u pećinama i krvožedne fose samo su deo jedinstvene faune ostrva...
Moderan evropski grad u kome se na svakom koraku oseća duh prošlih vremena i nostalgija za njima....
Genijalni Antonio Gaudi je svoje najlepše delo stvorio u čast njegove Barselone i posvetio je tradicionalnim religijskim i porodičnim vrednostima
Đavolja Varoš je jedinstveni geomorfološki fenomen smešten na planini Radan u blizini Kuršumlije. Sastoji se od 202 zemljane piramide visnine 2-15 m.
Ako ste ikada pročitali „Izgubljene svetove“ Konana Dojla ovaj lokalitet je nešto najbliže tome što možete pronaći na planeti.