Viktorijini vodopadi, dim koji grmi
Na reci Zambezi, na granici Zimbabvea i Zambije nedaleko od grada Livingstona smešteni su Viktorijini vodopadi, jedan od najpopularnijih vodopada sveta i jedan od najlepših motiva crnog kontinenta. Vodopadi su ime dobili u čast engleske kraljice Viktorije a „krstio“ ih je Dr Dejvid Livingston, prvi Evropljanin koji je naišao na njih. Lokalno Kololo pleme im je još odavno nadenulo imena poput „dim koji grmi“ ili „najveća poznata vodena zavesa“ aludurajući time na moć vodene mase koja pada niz vodopad.
A koliko su vodopadi grandiozni i moćni potvrđuje podatak da se sa udaljenosti od 65 km može videti vodena prašina koja nastaje od obrušavanja vode niz 100 m duboki klanac. Kada je kišna sezona u punom jeku više od pola milijarde m3 vode obruši se niz 2 km široku bazaltnu pukotinu.
Mogućnosti posmatranja vodopada
Jedan od razloga ogromne popularnostu vodopada jeste i relativno lak pristup mestima sa kojih se oni mogu videti u punom sjaju. Prvenenstveno se misli na zid od bazalta koji se pruža naspram vodopada. Otprilike je iste visine, obrasao bujnom vegetacijom i pruža neverovatan osećaj zbog blizine samog vodopada i vlage koja se raspršuje na posetioce prilikom obrušavanja vode u mirnu reku Zambezi. Neverovatne panoramske vidike vam pružaju mostovi „Oštrica noža“, „Viktorijini vodopadi“ kao i „Drvo za osmatranje“.
Viktorijini vodopadi su jedno od onih mesta na svetu na kome se duga može videti skoro u svakom trenutku...
Da bi se upotpunila slika o neverovatnim vodopadima loklani poznavaoci savetuju da ga obavezno pogledate iz vazduha (nudi se iznajmljivanje helikoptera ili malih turističkih aviona) ali i sa same vode iz čamaca. U Adrenalinskom centru Južne Afrike možete pronaći ponude za ove vožnje ali i za razne adrenalinske sportove koji se organizuju u neposrednoj okolini vodopada. U Centru vam obećavaju uzbudljivo i nezaboravno iskustvo.
Geografija
Šta se sve krije pod debelim slojem leda i velom polarnog mraka u vodama Severnog ledenog okeana?
Moćna i usamljena tamna četinarska šuma okovana ledom i snegom već dugo odoleva u surovim uslovima i motri na severnu granicu Evrope i Azije
Ako mislite da nešto ne može biti sablasno i jezivo a istovremeno prelepo i primamljivo pogledajte šta je priroda stvorila u planinskoj divljini Južne Amerike
Krokodili ljudožderi, visoki soliteri termita, barske ptice i tragovi drevne aboridžinske umetnosti samo su deo onoga što nudi divljina Kakadu
Koji događaji su pokrenuli naše pretke da od primitvnog sakupljača plodova postanu najdominantnija vrsta na planeti Zemlji?
Veliki jezerski basen, skoro potpuno bez živog sveta ali sa prelepim vajarskim delima koja priroda gradi od kristala soli krije se na bliskom istoku
Planinski venac koji spaja i razdvaja veliko Iberijsko poluostrvo od odstatka Evrope...
Poznato je da nema aktivnih vulkana na teritoriji Srbije. Ali je manje poznato da je na teritoriji naše zemlje u geološkoj prošlosti bilo itekako vatreno.
Različiti oblaci donose različito vreme. Neki donose oluje, grad i tmurno vreme a drugi ulepšavaju nebo svojim oblicima i prelamnjem svetlosti…
Proces globalizacije učinio je da se osetimo kao da živimo u "globalnom selu" dok nam moderne tehnologije daju osećaj da možemo videti ceo svet kao "na dlanu".