Uzbekistan, turistički gigant budućnosti
Velika je šteta što se na Uzbekistan (kao i njegove susede) gleda samo kao na deo nekadašnjeg SSSR-a. Mnogi zaboravljaju da su zemlje centralne Azije, a čini se pogotovo Uzbekistan, prebogate prirodnim lepotama i istorijskim nasleđem. Dakle, imaju tačno ono što je neopodno za razvoj turizma.
Istoriju Uzbekistana najlakše je pratiti kroz sudbinu glavnog grada, Taškenta. Kao što mu i samo ime govori (doduše, na lokalnom jeziku) Taškent je nekada bio malo „kameno naselje“. Tek kada je razorni zemljotres usmrtio 300000 ljudi i sravnio grad sa zemljom krenulo je novo doba u njegovom postojanju. Decenije sovjetske vlasti ukrasile su njegovu panoramu karakterističnim socrealističkim spomenicima a raspadom Sovjetskog Saveza počinje preobražaj Taškenta u modernu svetsku prestonicu. Danas, grad koji broji oko 3 miliona žitelja još uvek je na putu razvoja ali veliki pomak je itekako uočljiv.
Šta turisti u Taškentu mogu da obuiđu? Pa najbolje je početu obilazak iz centralnog gradskog parka kome dominira spomenik posvećen najećem Uzbeku ikaka – Timur Amoru. Može se reći da je njegov karakter zapravo karakter svakog Uzbeka i da ga zbog toga obožavaju. Sa jedne strane on je bio veoma religiozan čovek i veliki ljubitelj umetnosti i kulture. Na svom dvoru u Samarkandu je sakupio sve viđenije umetnike svog doba. Sa druge strane, tokom njegove devetogodišnje ofanzive u krvi je pokorio Irak, Iran, istočnu Tursku i severnu Indiju. Čovek pun kontraverzi i tipičan predstavnik svog naroda.
Ako želite da se divite neverovatnoj umetničkoj darežljivosti Uzbeka posetite Muzej lepih umetnosti. Dekorativna izrada same građevineostaviće vas bez daha a zbirka keramike, nakita i tekstila unutar muzeja nateraće vas da zaboravite na vreme. Za kraj ostavite posetu gradskoj pijaci. Nešto poput one u Istanbulu ova pijaca vam nudi sve , od lokalne hrane i pića preko nakita i proizvoda domaće radinosti do garderobe i kućnih aparata. Gužva i haos na njoj su svakodnevica i stranci zaista moraju da je osete da bi verovali.
Najgostoljubiviji narod na svetu?
Mnogi narodi za sebe kažu da su najljubazniji prema svojim gostima ali čini se da Uzbesi ipak idu korak dalje. Možda izreka „gost je veći od oca“ koju u Uzbekistanu svi znaju dovoljno govori o tome. Važno je samo znati da se u kuću svog domaćina nikako ne ide praznih ruku jer oni taj poklon smataju više božjom milošću nego darežljivošću svog gosta i možete očekivati gostoprimstvo kakvo nikada niste doživeli. Osim ove karakterne crte morate znati da su Uzbesi izuzetno ponosan narod. Taj osećaj vuku iz davne prošlosti, još iz vremena kada je moćni Džingis kan završavajući svoja legendarna osvajanja zastao na ovim prostorima i skućio se tu. Današnji Uzbesi sebe nazivaju direktnim potomcima velikog Džingis kana.
Gotovo nezagađena priroda koju krase bujne planinske šume stare po nekoliko stotina godina, pećine, vodopadi, živopisna jezera i skriveni i celom svetu nepoznati nacionalni parkovi pokazaće vam neki drugačiji Uzbekistan od onog koji mislimo da znamo. Neke od najslikovitijih svetskih pustinja sa druge strane nude neke svoje prirodne lepote. Ono šte je možda i najveća turistička atrakcija države jeste drevni „put svile“ koji je ovde prolazio. Izgubljeni i zaboravljeni (bar turistički gledano) Uzbekistan postaće popularna svetska destinacija realizacijom velikog UNESKO projekta za ponovno otvaranje Puta svila. Država ovakve istorije, ovakvih prirodnih lepota i gotovo nestvarne gostoljubivosti ne zaslužuje ništa manje od toga da postane velika svetska turistička destinacija. Bilo bi lepo obići je pre toga, takoreći pre svih.
Geografija
Daleko na zapadu Južne Amerkike, uz obalu Tihog okeana, krije se Atakama, jedinstveni predeo u kome nije bilo kiše decenijama
Rudnik soli koji radi neprestalno preko 900 godina, muzej, hotel i jedan od najzanimljivijih umetničkih lokaliteta u Poljskoj...
Dugi karavani na lenjim kamilama koje jašu tuarezi u plavim odorama kroz nepregledan pesak koji počinje da se kovitla najčešća je asocijacija na pomen Sahare
Surovi ledeni kontinent sa veoma retkim ali krajnje neobičnim bićima i hladna okolna mora koja vrve od života karakterišu živi svet Antarktika.
Preko 3.000 godina star grad nastao u crvenkasto-ružičastom peščaru jordanske pustinje potpuno je jedinstveno i neponovljivo mesto
Težiti, tražiti, pronaći i ne predati se“. Ove reči uklesane su na spomeniku u podnožju Erebusa, na mestu odakle je krenula trka za osvajanje Južnog pola 1912.
Tokom poslednjeg ledenog doba visoke planine Balkanskog poluostrva bile su pod moćnim lednicima. Danas ih nema ali ima prelepih ostataka u reljefu naših planina
Prirodne lepote i specifičnosti učinile su Havaje jednom od najpoželjnijih destinacija planete. Vulkani su najaktivniji faktor koji utiče na pejzaž ostrva
Zeleni svet na vrhu ogromnog kamena koji pluta na oblacima iznad Venecuele krase jedinstveni pejzaži, biljke i životinje. Jedno od najlepših mesta naše planete.
Zamislite pesak na plaži u vašoj omiljenoj boji. Nikakav problem, priroda se već pobrinula i stvorila to za vas...