Ovo su neke od najčešćih geografskih zabluda
Da li nas mape lažu? Možda je to prejaka reč ali činjenica je da nijedna mapa ne prikazuje realno svoj sadržaj. Razlog je nemogućnost prenošenja sfernog (geoidnog, da se izrazimo terminološki pravilno) oblika Zemlje na dvodimenzinalan papir, odnosno mapu. Taj problem se rešava upotrebom kartografskih projekcija koje deformišu izgled nekih svojih elemenata. Kao posledica toga na većini karata recimo Grenland izgleda višestruko veće, više podsećajući na kontinent nego na arhipelag. Kada smo već kod ove teme napomenućemo da Zemlja nema savršeni oblik sfere odnosno lopte - prečnik iz pravca sever-jug nešto je manji nego iz pravca zapad-istok.
Mnogi će se začuditi činjenicom da Portoriko nije samostalna država. Iako se nalazi duboko u Karipskom moru on je prekomorska teritorija pod upravom SAD-a. Slična greška se pojavljuje i kod Bermuda koju su deo Ujedinjenog Kraljevstva. Greši se i kod razlikovanja pojmova Ujedinjeno Kraljevstvo i Velika Britanija.
Pretpostavka da najveći ili najpoznatiji grad mora biti i prestonica neke države rezlog je zašto kao po pravilu svi grešimo pojedine glavne gradove. Slično tome pretpostavka da sve pustinje imaju ekstremno visoke temperature vazduha daleko je od istine. Nedostatak padavina glavna je zajednička odlika svih pustinja sveta. Zaleđene antarktičke doline takođe su velike pustinje iako su u njima temperature vazduha duboko ispod nule.
Možda je najlepša geografska zabluda da se Kineski zid vidi iz svemira. Uprkos impozantnoj dužini zid je previše tanak da bi bio vidljiv sa tako velikih razdaljina.
Egipat je celom svojom površinom afrička država. Greška! Mali deo Egipta na Sinajskom poluostrvu nalazi se na azijskom kontninentu. Isto tako Afganistan je geografski gledano zemlja Centralne Azije iako ga političko-privredne konotacije usko vezuju za područje Bliskog istoka.
Na pitanje koja država sveta je najsevernija prvo pomislimo na Rusiju, Kanadu ili Norvešku. Najsevernije kopno na svetu pripada Kraljevini Danskoj...
Geografija
Lednici, vulkani, gejziri, vodopadi, jedinstvena flora i fauna samo su deo čudesne prirode Islanda, jednog od najlepših ostrva na svetu!
Osim laskave titule najviše planine sveta Himalaji i Mont Everest imaju još mnogo čime da se ponose. Prelepa i netaknuta priroda najviše ta;ke sveta oduzima dah
U kom delu sveta vlada koja klima i zašto?
Da li je Zemlja zaista jedino mesto gde ljudi mogu živeti?
Ako ste ikada pročitali „Izgubljene svetove“ Konana Dojla ovaj lokalitet je nešto najbliže tome što možete pronaći na planeti.
Prelep i jedinstven arhipelag već 10 miliona godina gaji unikatnu faunu. Postao je sinonim za sve ugrožene i istrebljene životinjske vrste.
Ural, stara i u velikoj meri erodirana planina, formira pravolinijski planinski lanac u vidu bedema kiji deli (ili spaja) dva kontinenta, dve kulture, dva sveta
Bezbroj plaža postoji na našoj planeti. I nemoguće je objektivno odabrati najlepšu. Možda je ipak najobjektivniji izbor onaj koji su sastavili svetski turisti.
Različiti oblaci donose različito vreme. Neki donose oluje, grad i tmurno vreme a drugi ulepšavaju nebo svojim oblicima i prelamnjem svetlosti…
Daleko na zapadu Južne Amerkike, uz obalu Tihog okeana, krije se Atakama, jedinstveni predeo u kome nije bilo kiše decenijama