Ohrid, biserno jezero
Jedno od najdubljih i najstarijih evropskih jezera postalo je glavno turističko središte Makedonije. Lepote jezera i njegovog priobalja očaravaju domaće i strane posetioce.
Prirodne odlike Ohrida
Veliko Ohridsko jezero spada u grupu starih tektonskih jezera zajedo sa Balatonom u Mađarskoj ili Bajkalskim u Rusiji. Sa površinom od 358 km2 i dubinom od skoro 300 m jedno je od najimpozantnijih na starom kontinentu. Prelep prirodni ambijent jezera čini kotlina, na čijem se dnu jezero i nalazi, okružena sa svih strana visokim i živopisnim planinama. Posebno je bogat biljni i životinsjki svet jezera koji obiluje endemičnim i reliktnim vrstama. Kao posledica toga Ohrid je poneo zanimljiv naziv “Muzej živih fosila”.
Dar prirode jezera jesu i nadaleko čuveni ohridski biseri. Biseri se po staroj, dobro čuvanoj recepturi, proizvode iz ribljih krljušti. Figurice i predmeti izrađeni od njih savršeni su suvenir sa putovanja Ohridom. Ne čudi što kažu da je Ohrid biser Makedonije.
Kulturno-istorijsko i umetničko blago
Tragovi naseljenosti u oblasti datiraju jedan mileijum pre Hrista. Nalazišta iz vremena XII-IV vek p.n.e. sve su popularnija među posetiocima. Moćna Makedonska država cara Samuila iz 5-og veka prostirala se ovim krajevima, ostaljajući za sobom značajno istorijsko bago. Grad Ohrid je ostao upamćen i kao centar slovenske pismenoti i kulutre IX veka. Sveti Naum, Sveti Kliment, Sveta Sofija i Sveti Jovan Kaneo su rano-srednjevekovne crkve koje predstavljaju jedistvene spomenike poznate u celom svetu. Osim pomenutih lokaliteta ne smete zaobići Samuilovu tvrđavu iz 10-og veka kao ni antički teatar. Šetnja prelepim starim gradom upotpuniće vaš boravak na Ohridu…
Jezero i grad Ohrid su svojom jedinstvenošću i lepotom zavredeli mesto na Unesko listi Svetske baštine još 1980. godine. Ukoliko poželite da se uverite u turistčke vrednosti Ohrida na raspolaganju imate preko 500 registrovanih turističkih objekata i srdačno lokalno stanovništvo koje se već može pohvaliti pozamašnim uskustvom u prihvatanju turista iz svih krajeva sveta.
Geografija
Šetnje bajkovitim lovorovim šumama koje se nisu menjale milionima godina i prirodom koja ih okružuje razlog su popularnosti udaljenog portugalskog ostrva
Priroda je čudesna i neizmerno kreativna. Želite dokaz? Možda vas ubedi vulkan visok nekoliko stotina metara koji je pravo niotkuda nikao iz njive sa kukuruzom!
Čuvar i vladar Dalekog istoka, grad bogate vojne istorije sa željom da postane moderna svetska metropola, najbolji je opis Vladivostoka
Davno u srednjm veku nastala je "Raška" preteča današnje srpske države. Vremenom njen oblik, veličina i ime su se menjali. Sličnu sudbinu dele mnoge države!
Proces globalizacije učinio je da se osetimo kao da živimo u "globalnom selu" dok nam moderne tehnologije daju osećaj da možemo videti ceo svet kao "na dlanu".
Jedno od najvećih utočišta divljih životinja na svetu sakriveno je i zabačeno u neprohodnim dubinama Južne Amerike
Obavijena legendama drevnih Tuarega ogromna pusta visoravan velične Francuske izdiže se nad severnom Afrikom
Jedna od poslednjih neokrnjenih oaza prirode u Evropi jeste kršoviti Durmitor. Pogled na kanjone, lednička jezera, floru i faunu ostavlja bez daha
Kada priroda spoji naizgled nespojivo, led i vatru, kao u slučaju Islanda dobije se nešto prelepo i neverovatno
Ogromno prostranstvo očuvane prirode, lednici, pampasi, jezera, reke, ogoleli planinski vrhovi i najjužniji grad sveta samo su deo lepote Patagonije...