Nacionalni rezervat Amboseli, najlepše od Afrike
Amboseli je jedan od najpopularnijih rezervata u Keniji. Čuven je po svojoj populaciji od oko 650 slonova, kao i po velikim krdima gnua, zebra, impala.. A ako imate sreće srešćete i ugrožee vrste poput crnih nosoroga i lukavih geparda. U pozadini rezervata dominira snegom prekriveni veličanstveni vrh Kilimandžaro, udaljen 40 km, koji se uzdiže iznad oblaka.
Prirodna lepota koja je inspirisala mnoge umetnike
Imenovan za Međunarodni rezervat biosfere i nacionalni park 1974.godine, Amboseli pokriva površinu od svega 393 km2 , ali uprkos svojoj maloj površini i krhkom ekosistemu, uspeva da prehrani veliki broj sisara. Više od 50 vrsta sisara i preko 400 vrsta ptica se može naći u ovim predelima.
Nije čudo što je Amboseli, sa svojim stenovitim pejzažem i romantičnom, misterioznom atmosferom koju stvara velelepna planina koja se izdiže iznad njega , inspirisao priče Ernesta Hemingveja ili Roberta Ruarka o lovu na divlje životinje . Vulkanski pepeo iz poslednje erupcije Kilimandžara od pre nekoliko stotina godina daje prašnjavi izgled mnogim oblastima, dok stalni priliv vode od snega koji se topi na planini teče u podzemne potoke stvarajući tako oštar kontrast sa zelenim površinama. Razni potoci, močvare i bare u parku predstavljaju raj za divlje životinje.
Značaj za lokalne zajednice
Nacionalni rezervat Amboseli, nekada poznat kao Nacionalni park Amboseli, pod kontrolom je okružnog veća Olkejado, više nego pod Kenijskom Službom za divlje životinje, od septembra 2005. godine. Ta promena znači da prihod koji park donosi sada potpomaže lokalne zajednice Masaija.
Uživajte…..
Geografija
Ako ste ikada pročitali „Izgubljene svetove“ Konana Dojla ovaj lokalitet je nešto najbliže tome što možete pronaći na planeti.
Najviše plovno jezero naše planete od vajkada je mesto gde su se susretale indijanske legende sa burnom istorijom
Nacionalni Parkovi Fjordlend i Kukova planina deo su nestvarno lepe i očuvane prirode novozelandskog Južnog Ostrva...
Upoznajte se sa životom i delom jednog od najvećih naučnika sa ovih prostora, čoveka koji je najzaslužniji za razvoj geografije u regionu
Zemljin verni pratilac već milijardama godina nije samo satelit koji kruže oko nje. Mnogi procesi na našoj planeti direktno zavise od sila Meseca...
Proces globalizacije učinio je da se osetimo kao da živimo u "globalnom selu" dok nam moderne tehnologije daju osećaj da možemo videti ceo svet kao "na dlanu".
Pomalo skrajnut sa glavnih turistučkih ruta moderana metropola Gvadalahara je zadržala svu toplinu malog mesta koju rado deli sa svima
Poznato je da nema aktivnih vulkana na teritoriji Srbije. Ali je manje poznato da je na teritoriji naše zemlje u geološkoj prošlosti bilo itekako vatreno.
Različiti oblaci donose različito vreme. Neki donose oluje, grad i tmurno vreme a drugi ulepšavaju nebo svojim oblicima i prelamnjem svetlosti…
Daleko na zapadu Južne Amerkike, uz obalu Tihog okeana, krije se Atakama, jedinstveni predeo u kome nije bilo kiše decenijama