Antropogene turističke vrednosti Kopaonika
Prirodne turističke vrednosti, pre svega fantastični uslovi za razvoj zimskih sportova, su uslovili intenzivni turistički razvoj Kopaonika. Pomalo nepravedno ne posvećuje se dovoljno pažnje kulturnom i istorijskom nasleđu kojeg u ovom kraju ima u izobilju. Može se reći da se na planini nalaze kulturno-istorijski spomenici koji su nastajali od antičkog perioda pa sve do 20. veka. Pomenućemo tek neke od njih.
Mauzolej Josifu Pančiću
U njemu su sahranjeni posmrtni ostaci poznatog prirodnjaka Josifa Pančića i njegove supruge Mileve. Izgrađen je 1951. godine od kamena, kopaoničkog granita, a po projektu arhitekte Vladimira Vladisavljevića. Na žalost turista, postavljanjem strategijskih vojnih objekata i uređajima za kontrolu leta, onemogućen je slobodan pristup mauzoleju, osim najavljenih poseta. U NATO razaranjima 1999. godine spomenik je teško oštećen. Posle rata mauzolej je kompletno prezidan i autentično obnovljen.
Obelisk
Omiljena destinacija turista na Kopaoniku je obelisk – četvorostrana piramida visine 15 m, sa vratima visine 1,7 m na sve četiri strane. Postavljen je na vrhu Suvo Rudište (1.970 m), a sa leve strane žičare Pančićev vrh. Obelisk predstavlja geometrijsko – trigonometrijsku tačku na ivici nekadašnjeg rudnika.
Osim pomenutih svakako su vredni pažnje;
• Ostaci srednjovekovnog manastira, tzv. "Crkvine" kod Nebeskih Stolica, odmah u podnožju samog Pančićevog vrha,
• Ostaci srednjovekovnog puta - Kukavica ( dug oko 4 km);
• Ostaci srednjovekovnih rudnika; Gvozdac, selo Zaplanina, Samokovska reka, Kadijevac;
• Građevine sakralne arhitekture; svetilište Metođe (3.vek), crkva sv. Petra i Pavla u Krivoj reci, Petrova crkva nadomak Novog Pazara, manastiri Gradac, Stara i Nova Pavlica, Lepenac...;
• Građevine iz turskog perioda poput turskog kupatila u Jošaničkoj Banji;
• Spomenici iz oslobodilačkih ratova;
• Značajni istorijski objekti i stare građevine karakteristične za nekadašnji život meštana podkopaoničkog kraja kao što su planinske vodenice potočare ili poljane – vinska naselja u župskom vinogorju poznata još od srednjeg veka.
U širem području Kopaonika nalaze se ostaci gradova Zvečan (XI-XIV vek), Maglič (XIV vek), Brvenik (XIV vek), Vrh Lab (XIV vek), Koznik (XV vek), kao i manastiri Studenica, Žiča, Sopoćani, Đurđevi stupovi, Gradac.
Kao antropogeografska turistička vrednost se moraju uračunati i naseljena mesta, pre svega gradovi i banje, njegovog podgorja. Naselja poput Raške, Brusa, Novog Pazara, Kuršumlije (moguća poseta Đavoljoj Varoši), Jošanička, Vrnjačka, Lukovska Banja, Aleksandrovac sa svojom Župom kao i mnoštvo seoskih naselja mogu biti značajan dodatak turističkoj ponudi Kopaonika.
Pomenuti lokaliteti, ali i mnogi drugi još nedovoljno istraženi, velika su vrednost kako za kulturu i istoriju naše zemlje tako i za širu turističku valorizaciju planine.
Geografija
Temperaturna anomalija načinila je od Lofotskih ostrva jednu od najneobičnijih i nejlepših turističkih destinacija Evrope
Planinski venac koji spaja i razdvaja veliko Iberijsko poluostrvo od odstatka Evrope...
Usred plodne i živopisne kalifornijske ravnice Zemlja se cepa na dva dela uz gromoglasno podrhtavanje tla
Vulkan koji je jedan od simbola afričkog kontinenta izdiže se iznad savana Istočne Afrike i najviša je planina „Crnog kontinenta“
Bajkoviti zalasci sunca iznad krošnji baobaba i jedinstveni prirodni ambijent izdvajaju Madagaskar kao jedno od najlepših svetskih ostrva
Daleko na zapadu Južne Amerkike, uz obalu Tihog okeana, krije se Atakama, jedinstveni predeo u kome nije bilo kiše decenijama
Prelepe kade i bazeni pamučno bele boje i nesvakidašnjeg izgleda plene svojomlepotomi podsećaju nas šta sve priroda može da kreira…
U različitim geografskim oblastima naše planete ljudi već milenijumima koriste prirodu da iz nje proizvedu neophodne količine hrane
Jedno od najvećih utočišta divljih životinja na svetu sakriveno je i zabačeno u neprohodnim dubinama Južne Amerike
Savršena irska priroda, viševekovna istorija i tradicija koje odišu na svakom koraku i fantastično formirana turistička ponuda Okruga Keri oduševiće vas