Aksum, između drevnog kraljevstva i savremenog grada
Bogata istorija svetog grada
Smatra se da je Aksum najsvetiji grad u Etiopiji. Hrišćanstvo je ovde proglašeno za državnu religiju u četvrtom veku. Njegov vladar Ezana je, prihvativši hrišćanstvo, izgradio veći deo spomeničke arhitekture i preobratio veliki deo stanovništva aksumitskog kraljevstva u hrišćanstvo oko 330.godine. Nekada napredno kraljevstvo na visoravni Tigraj, nalazilo se u blizini basena Plavog Nila i afarskog ulegnuća i imalo je izlaz na luku Adulis na obali Crvenog mora , zbog čega je zadržalo trgovačke veze sa mnogim narodima, uključujući one u Egiptu, Indiji, Sudanu i Arabiji.
U vreme svog vrhunca, Aksum je imao kontrolu nad teritorijama čak do južnog Egipta, istočno do Adenskog zaliva, na jugu do reke Omo i na zapadu do kušitskog kraljevstva Meroe. Kraljevstvo Himarita u južnoj Arabiji je takođe bilo pod njihovom vlaću.
Aksum danas
Moderni grad Aksum nalazi se u severoistočnom delu, koji danas pripada Etiopiji, na Rogu Afrike. Smešten je na velikoj visoravni, 2.195 m iznad nivoa mora. Prema Etiopijskoj pravoslavnoj crkvi, Aksum se nalazi na mestu izvornog Zavetnog kovčega sa Deset božjih zapovesti. Kovčeg bi trebalo da se nalazi u crkvi Bogorodice Sionske iz sedamnaestog veka, ali je samo čuvarima dozvoljeno da ga vide. Crkveni muzej poseduje malu ali impresivnu kolekciju Biblija, krstova i kruna.
Nedaleko od muzeja nalazi se polje stela. To su ogromni isklesani stubovi, napravljeni od jednog granitnog bloka, od kojih je vajviši visok 24 m.
Malo dalje izvan grada naići ćete na ruševine grobnice kralja Kaleba, palate kraljice od sabe i manastira Pentalevon. Ženama nije dozvoljen ulaz u manastir, ali je pogled odavde vredan pomalo napornog pešačenja uz brdo.
Galerije
Nema lepšeg načina da se upozna priroda i uživa u njoj nego da se pešači više od 3500 km kroz šume i divljine. A to vam može omogućiti samo Apalačka staza!
Ogroman planinski venac koji se pruža od arktičkog kruga, preko Skandinavije i Škotske, sve do severozapadne Irske očarava svojom lepotom
Lokaliteti koji često izgledaju kao da nisu sa ove planete, neretko se i koriste za simuliranje svemirskih uslova, plod su udara meteorita
Na dalekom severu Evrope izolovana i usamljena kriju se prelepa Farska Ostrva
Navikli smo da u muzejima obilazimo najznačajnija dela istorije i kulture ali neki od njih nam prezentuju mnogo bizarnije sadržaje
Lednici, vulkani, gejziri, vodopadi, jedinstvena flora i fauna samo su deo čudesne prirode Islanda, jednog od najlepših ostrva na svetu!
Morska doba (plima i oseka) i talasi svojom snagom formiraju, menjaju i uništavaju obale i plaže širom priobalne zone
„Stravičan prizor mrtvačke ukočenosti“ koji oživi jednom u deset godina skriven je u dubini australijskog kopna
Surovi ledeni kontinent sa veoma retkim ali krajnje neobičnim bićima i hladna okolna mora koja vrve od života karakterišu živi svet Antarktika.
Jedna od poslednjih neokrnjenih oaza prirode u Evropi jeste kršoviti Durmitor. Pogled na kanjone, lednička jezera, floru i faunu ostavlja bez daha