Bruksove planine, poslednja velika divljina Amerike
Gde se nalaze Bruksove planine?
Bruksove planine (Brooks Range) predstavljaju deo planinskog venca Stenjak koji se na dužini od 1000 km proteže duž severne Aljaske. Planine se poput velikog bedema protežu krajnjim severom Severne Amerike a zbog svog položaja popularno se nazivaju i Vrata Arktika. Nacionalni Park osnovan na ovom prostoru nosi upravo takvo ime.
Brooks range
Udaljenost od „civilizacije“ dobro je došla ovom predelu jer je uspeo da se sačuva od negativnih uticaja ljudske ruke. Amerikanci sa ponosom ovaj deo svoje teritorije nazivaju „poslednja velika divljina“.
A Bruksove planine zaista to i jesu. Čitav središnji i istočni deo planinskog sistema je gotovo potpuno nenaseljen a svoja staništa ovde ljubomorno čuvaju grizliji, planinske kune i losovi, mufloni, arktičke lisice i karibui. Karibui su posebno važni za život lokalnog stanovništva koji lovom na njih obezbeđuje sebi egzistenciju.
A malobrojna ljudska naselja (poput Arktičkog sela – Arctic Village)potpuno su izolovana, do njih se dolazi isključivo iz vazduha ili saonicama koje vuku psi. Tokom zime ovi retki meštani suočavaju se sa temperaturama i ispod minus 40 stepeni celzijusovih.
Na južnim padinama planina rastu šume kurikovine. Stablima ovog drveća potrebno je oko 300 godina da se prošire za 75 mm.
Na severu severa
Na krajnjem severu ovog područja nalazi se ogromno prostranstvo zamrznutog zemljišta nazvano Severni predeo Aljaske (Alaskan North Slope). Tokom kratkotrajnog leta zamrznuto zemljište se otopi i bukne život. Lišajevi, šaše i zakržljale vrbe naviknute na surove zimskle uslove pojave se niotkuda, procvetaju i oboje prostor najlepšim cvetovima. Karibui tada migriraju u ove prostore da se hrane sočnom vegetacijom, a čim zemljište ponovo počne da se topi kreću masovno da se sele odatle u ogromnim kredima. Ovaj prizor neodoljivo podseća na čuvene migracije životinja u NP Serengeti pa zbog toga ovaj kraj nazivaju i „američnim serengetijem“.
Destinacije
Grad bez novca, policije, automobila, religije, zakona, represije, podela zaista postoji. Upoznajte „Grad zore“, mesto gde ljudsko zajedništvo sija punim sjajem
Bezbroj plaža postoji na našoj planeti. I nemoguće je objektivno odabrati najlepšu. Možda je ipak najobjektivniji izbor onaj koji su sastavili svetski turisti.
Bajkoviti bazaltni stubovi prečnika oko 0,5 m i visine do 25 m dižu se sa morskog dna ka visokim liticama. Verovanja kažu da su njima hodali džinovi...
Grad očaravajuće lepote sa fenomenalnim plažama i jedinstvenom kulturološkom mešavinom poznat je pod nazivom „Afrika u izgnanstvu“
Upoznajte jednu od najmanjih ali i najstarijih i najzanimljivijih država Evrope
Veliki jezerski basen, skoro potpuno bez živog sveta ali sa prelepim vajarskim delima koja priroda gradi od kristala soli krije se na bliskom istoku
Zanosan grad izgrađen u austrougarskom stilu prepun je starih zgrada, crkava, muzeja i galerija
Legendarno ostrvo iz jednog od najlepših romana našeg detinjstva zaista postoji i prelepo je
Na jugoistoku Španije,na ušću Turie u Sredozemno more, smešten je jedan od najleših špansih i eropskh gradova – Valensija.
Svojim nesvakidašnjim lepotata privukao je jugoslovensku kraljevsku porodicu ali i Josipa Broza Tita koji su ovde izgradili svoje domove i letnjikovce