Bohemija, Češka Kraljevina
Sva turistička ponuda Češke se nepravedno povezuje sa Pragom. On zaista i jeste turistički dragulj kakvih je malo na svetu ali ova prelepa evropska država ima još štošta da ponudi sve zahtevnijoj turističkoj publici. Primera radi zapadna češka provincija Bohemija u svojoj turističkoj ponudi objedinjuje zanosne renesansne dvorce, velike gradove i jednu od najpoznatijih evropskih banja.
Istorijski i geografski položaj Bohemije
Bohemija (ili prosto Češka, kako mnogi nazivaju ovaj region) jedna je od istorijskih čeških zemalja odnosno Zemlja češke krune. Do 1918. bila je poznata pod nazivom Češka Kraljevina i sve do kraja Prvog svetskog rata bila je deo Austrougarske. Danas sa površinom od preko 50000 km2 i populacijom većom od 6 miliona žitelja čini integralni deo Češke Republike smešten između Nemačke, Poljske i Moravske (drugi istorijski region Češke republike).
Šta Bohemija ima da ponudi turistima
Počećemo od Plzena, regionalnog centra Bohemije i najvećeg grada posle neprikosnovenog Praga. Grad je širom sveta poznat po Pilsner Urkel pivari. Pivara koja proizvodi čuveno pivo postoji od 1842. godine a poznata je pod nadimkom „dom najboljeg svetskog piva“. Poseta pivari odvešće vas u stare odaje gde se pivo priprema na isti način kao pre skoro 200 godina uz obaveznu degustaciju istog. Poseta Muzeju pivare prirodno se nadovezuje na obilazak a najzanimljiviji deo postavke jeste pab koji datira još iz 19-og veka.
Podzemna tura Plzenom nešto je neverovatno. Kilometri prolaza izgarđenih od 14-og do 19-og veka pružiće Vam neverovatni uvid u istoriju grada iz potpuno drugačije perspektive. Noćni život Plzena takođe je na dobrom glasu a Muzej tehnike i nauke nešto što vam lokalni vodiči sa ponosom preporučuju.
Potpuno drugačiju turističku ponudu ćete pronaći u Češkom Krumlovu. Renesansni zamak iz trinaestog veka koji se izdiže uz obalu Vltave iznad starog industrijskog grada (17-i vek) uživo izgleda još lepše nego na brošurama. Podseća na one stare zamkove iz bajki. Muzej i kula koji se nalaze u sklopu dvorskog kompleksa obavezan su deo svakog obilaska.
Osim prelepih gradova jedna banja proslavila je ovaj region širom sveta. U pitanje je čuvena Karlove Vari banja, jedno od najprestižnijih i najpopularnijih turističkih mesta evropske aristokratije u drugoj polovini 19-og veka. Nekada posećivana od strane kraljeva, barona i grofova do današnjih dana je sačuvala dašak nekadašnjeg glamura. Njena lečilišna svojstva, bogata istorija i moderna turistička ponuda privlače evropske putnike i dan danas.
Da upotpunite svoju posetu Bohemiji možete posetiti neki od nacionalnih parkova udaljenih samo par sati vožnje od Praga ili koncentracioni logor u neposrednoj blizini prestonice. Kada sve saberete Bohemija turistima ima da ponudi praktično sve; prirodne lepote, bogato istorijsko nasleđe, velike gradove, stare srednjevekovne zamkove... Više nego dovoljno da se nađe na vašoj listi budućih destinacija.
Destinacije
Legendarno ostrvo iz jednog od najlepših romana našeg detinjstva zaista postoji i prelepo je
Na jugoistoku Španije,na ušću Turie u Sredozemno more, smešten je jedan od najleših špansih i eropskh gradova – Valensija.
Usred pustinje u zapadnom delu Tebe okružen strmim stenovitim brdima već vekovima leže drevne grobnice faraona privlačeći istoričare i lovce na blago
Savršeno prirodno okruženje i klima kao i očuvana priroda učinili su ovu malu ostrvsku grupu jednom od najlepših tačaka planete
Na Nilu, reci koja daje život Egiptu, leži Asuan. Grad bogat istorijom i tradicijom koji nudi fantastične uslove za razvoj modernog turizma...
Tamo gde se sastaju dve večite suprotnosti, vatra i voda, priroda je iznedrila jedno od najlepših i najinteresantnijih svetskih jezera!
Prelepi lednički krajolik visoko u švajcarskim Alpima nas podseća na surove uslove koji su dugo vladali evropskim kontinentom tokom ledenog doba
Ako mislite da nešto ne može biti sablasno i jezivo a istovremeno prelepo i primamljivo pogledajte šta je priroda stvorila u planinskoj divljini Južne Amerike
Staro proročište obavijeno legendama i tajnama starog sveta danas je arheološko čudo svetskih razmera
Kada priroda spoji naizgled nespojivo, led i vatru, kao u slučaju Islanda dobije se nešto prelepo i neverovatno